با ما تماس بگیرید 44 7700 900693

خانه » درباره ما » خرید و فروش میوه خشک

خرید و فروش میوه خشک

میوه ها نقش مهمی در رژیم غذایی انسان و تغذیه ایفا می نمایند میوه تازه شامل بیش از 80 درصد آب و بسیاری فساد پذیر می باشد. با توجه به غنی بودن میوه ها از مواد مغذی، ویتامین و ترکیبات فنولی و محدودیت دسترسی به انها در طول سال ضروری است از روشهایی جهت حفظ و نگهداری با حداکثر کیفیت و درتمامی زمان بهره گرفته شود. خشک کردن میوه یکی از قدیمی ترین روشهای نگهداری مواد غذایی با هدف افزایش مدت ماندگاری با کاهش رطوبت دریک حد مناسب می باشد. خشک کردن میوه با استفاده از انرژی خورشید خشک کردن میوه طبیعی نامیده می شود. خشک کردن میوه در آفتاب بعنوان روش طبیعی دارای محدودیتهایی نظیر آلودگی با حشارت، گردوغبار و فضولات حیوانی، عدم دسترسی به نور خورشید، نیازبه فضای زیاد و طولانی شدن زمان خشک شدن را دارا می باشد. که امروزه استفاده از روش خشک کردن میوه با تجهیزات گوناگون تحت عنوان خشک کننده مصنوعی رواج یافته است. بنابراین ضروری است از تکنولوژی های صنعتی نظیر امواج ماکروویو، اولتراسوند و دیگر فرآیندها بعنوان روش جایگزین سنتی بررسی و بکارگرفته شود.

کشور ایران به دلیل برخورداری از اقلیم متفاوت و خاک حاصلخیز از قابلیت بالایی در تولید میوه برخوردار است. با این وجود ضایعات پس از برداشت به علت عدم استفاده از روش های مناسب نگهداری 25 تا 50% است. در سالهای اخیر چیپس میوه به عنوان یکی از تولیدات صنایع خشکبار محبوبیت زیادی یافته است. خشک کردن میوه با روش های معمول دارای معایبی مانند مصرف زیاد انرژی و افت کیفیت ماده غذایی است. در سال های اخیر تلاش های زیادی در رابطه با ابداع روش های نوین در زمینه خشک کردن میوه مواد غذایی صورت گرفته است. در این مقاله تئوری و کاربرد روش های الکتروهیدرودینامیک، فشار هیدرواستاتیکی بالا، امواج فراصوت، پنجره انکساری و فیلم های بسته بندی به عنوان روش های غیر حرارتی و یا حداقل حرارتی که به صورت پیش تیمار و یا تلفیقی استفاده می شوند، بررسی می گردد. ایجاد تغییرات ساختاری در بافت ماده غذایی، حفظ ویژگی های کیفی، افزایش نرخ انتقال جرم، کاهش زمان فرایند و هزینه های تولید از مزایای مشترک این روش ها محسوب می شود. همچنین معایبی نیز برای برخی از این روش ها گزارش شده است که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

خشك كردن میوه و مواد غذایی:

خشك كردن میوه و  مواد غذايي يكي از قديمي ترين روشهاي نگهداري آنهاست. در اثر كاهش مقدار رطوبت ماده غذايي امكان فساد ميكروبي از بين مي رود و سرعت ديگر واكنشهاي مضر نيز به مقدار قابل توجهي كم مي شود. خشك كردن ضمن اينكه بر روي محصول اثر حفاظتي دارد ، وزن و حجم آن را نيز به ميزان چشمگيري كاهش مي دهد و در نتيجه از هزينه هاي حمل و نقل و ذخيره سازي محصول مي كاهد . خشك كردن ماده غذايي اغلب باعث توليد فرآورده اي مي شود كه مصرف آن راحت و آسان است.

نگهداري ميوه ها و سبزي ها به روش خشك كردن ، به مهارت خاصي نياز دارد. به لحاظ شكل و تركيب ساختمان اين محصولات ، حذف رطوبت بايد به گونه اي انجام شود كه كمترين تاثير را بر روي كيفيت آنها داشته باشد.

X